AVEVA Edge to Enterprise ipari szoftver portfólió, a terepi szinttől a vállalatirányításig
Ipari digitalizáció és termelésirányítás a hagyományos HMI/SCADA-n túl
Papír-alapú dokumentáció? Átláthatatlan kommunikáció a részlegek között? Silóban működő, ellentmondó adatforrások? IT és OT szinten eltérő szoftverek azonos funkcióban? Megoldásunk, az AVEVA piacvezető Operations Control szoftver portfóliója valós idejű gyártási adatok kezelésével, akár a mesterséges intelligenciát használva drámaian javítja a termelékenység mutatóit és egy integrált digitális gyártási környezetet hoz létre.
Milyen veszteségeket okoznak az elavult HMI/SCADA rendszerek?
Limitált hozzáférés az üzemi rendszerekhez
Az üzemi szinten, távol az üzleti döntéshozóktól, szeparáltan működő SCADA rendszerek olyan kulcsfontosságú információkat tartanak vissza, amelyek a vállalat egésze számára értéket teremthetnének. A valós-idejű és távoli hozzáférés hiánya nehézkessé és költségessé teszi az OT rendszerek hasznosítását, pénzügyi megtérülésük így nem biztosított.
Izolált munkavállalók a terepi szinten
A vállalat egészétől, de akár egymástól is izoláltan dolgozó, papír-alapon dokumentáló, megosztott információkhoz és tudásanyagokhoz nem hozzáférő munkatársak rendkívül nagy költséget és kockázatot jelentenek a vállalatnak, különösen ha nagy részük nyugdíjba készül és pótlása nem megoldott.
Elpazarolt termelési adatok
A szétdaraboltan, strukturálatlanul, akár a terepen helyben tárolt adatok nem hasznosulnak, elérésük és kezelésük nehéz, gyakran manuális feladat. Ezen adatok nem épülnek be a vállalati döntéshozatalba, nem támogatják a hatékonyság növelését, a karbantartás optimalizálását, munkavállalók felé történő visszacsatolást.
Nem felhasználóbarát kezelői felületek
A mai kor követelményeinek nem megfelelő, inkonzisztens felhasználói felületek külön feladatot rónak a rendszer kezelőire. A hagyományos rendszerek nem biztosítanak eszközöket a felhasználók közötti hatékony kommunikációra és adatmegosztásra és a felhalmozódott tudásanyag digitális kezelésére.
Rugalmatlan, nehezen bővíthető és frissíthető
A vállalatok változó igényeihez nem alkalmazkodó, más rendszerekkel nem kompatibilis, a karbantartáshoz és frissítéshez nagy pénzügyi és humán befektetést igénylő, rugalmatlan OT rendszerek felett eljárt az idő. A CAPEX keret terhére, beruházásként vásárolt rendszerek fejlesztése, bővítése gyakran évekre nyúlik el, pénzügyileg nehezen alátámasztható.
Kiberbiztonsági limitációk, potenciális kockázatok
A hagyományos HMI/SCADA rendszerek gyakran egyáltalán nem, vagy csak nagyon költséges módon ruházhatóak fel olyan képességekkel, hogy eleget tudjanak tenni a vállalat felé irányuló kiberbiztonsági kihívásoknak. Az olyan direktívák mint a NIS2, és az olyan eszközök mint a felhő-alapú adattárolás a korábbiaknál nagyobb kiberbiztonsági felkészülést és modernebb eszközöket követelnek meg az OT szinten is.
Mit tartogat a jövő? Future-proof HMI/SCADA rendszerek
Hybrid architektúra: on-premise rendszerek és a cloud
A hybrid adat infrastruktúrák nagy előnye a folyamatos optimalizáció: minden eszköz, adatkapcsolat vagy kiberbiztonsági megoldás ott működhet, ahol az éppen a legideálisabb - lokális szervereken vagy a felhőben.
A Software-As-A-Service megoldások és a felhőben történő adattárolás nagy előnye az egyszerű skálázhatóság és bővíthetőség, legyen szó új felhasználókról, növekvő adatmennyiségről vagy akár egy új telephelyről.
Nyílt és könnyen integrálható rendszerek
A jövő HMI/SCADA rendszerei sokkal többféle adatforrásból származó adatot kezelhetnek majd, úgy mint munkavállalóktól származó rosszul struktúrált tudásanyag és jegyzetek, videó, írásos kommunikáció egyes emberek és csoportok között, algoritmusok által előállított figyelmeztetések és predikciók.
Mindezek begyűjtéséhez, kezeléséhez és szintetizálásához nyitott és könnyen integrálható eszközökre van szükség, felhasználóbarát vizualizációs képességekkel.
Analitika és intelligencia
A folyamat- és karbantartás optimalizáció területén új lehetőségek nyílnak a mesterséges intelligencia és gépi tanulás eszköztárának kiaknázásával. Az operátorok munkájának támogatása alarmok intelligens kezelésével, a prediktív karbantartás, a folyamat-optimalizálást segítő elemzések vagy a kontextus-alapú energia monitoring jelentős hatékonyságnövelő eszközök.
A HMI/SCADA rendszerek piacán új kategóriát jelentenek majd ezek az intelligens eszközök, amelyek az iparban működő vállalatok szélesebb körű igényeit is képesek lesznek kielégíteni.
Connected Worker - a jövő kulcsa
A digitális környezetben dolgozó, folyamatos összeköttetésben lévő munkavállalók a jövő OT rendszereinek legfontosabb eleme. Interakcióik, döntéseik, kommunikációs lehetőségeik alapvetően meghatározzák, hogy a digitalizált termelési környezet beváltja-e a hozzá fűzött reményeket.
A döntések pontossága, a digitalizált tudásanyag felhasználása, a kiöregedő munkaerő helyére hatékonyan integrált új generációk jelentik a "Connected Worker" stratégia sikerének mércéjét.